8.–10. června vyrážíme na dvě bronzové expedice, zjisti
Zkoumání vlivu turismu na zdejší přírodu prostřednictvím rozhovorů s turisty a místním obyvatelstvem, mapování nepořádku a sledování dodržování pravidel CHKO.
„Začátek naší expedice byl pro hodně z nás velice náročný. Minimálně já jsem nebyl zvyklý ujít tolik kilometrů za jeden den a ještě u toho mít těžký batoh na zádech. Počasí které nás mělo potkat už na cestě naštěstí vydrželo a pár kroupů jsme schytali až na konci. Naši naplánovanou cestu jsme si myslím zvládli ještě lépe než jsme čekali a ty výhledy stáli prostě za to. Každý z nás vyšel určitou formou z komfortní zóny, ať už to bylo formou mluvením s cizími lidmi, nebo spaním ve stanu v místnosti připomínající sklep a proto to hodnotím velice kladně.“ – Kuba
„V pondělí 11.5. jsme vyrazili vlakem z Blanska do NMNM. Měli jsme dva přestupy. Cesta proběhla hladce podle plánu. Čekalo nás 18,8 km do Domu přírody ŽV, kde jsem domluvila přespání na zahradě. Tuto možnost jsme měli slíbenou za sjednanou práci. Dům přírody bylo naše výchozí stanovisko pro naše cesty. Navštívili jsme například Vávrovu skálu. Také jsme se během cesty museli schovávat v krmelci, protože se blížila bouřka. Ta nás nakonec překvapila během naší cesty, ale naštěstí až na jejím závěru. Padaly kroupy a hodně pršelo. Dům přírody se stal pro nás útočištěm a bylo nám umožněno přespat v objektu. Zde jsme si také připravili první společný pokrm na vařiči a šli spát, protože jsme byli vyřízení.“ – Magda
„Druhý den jsme šli bez krosen, jen s malými batůžky, takže se šlo lépe, ale ne úplně tak dobře, jak jsem si představovala, protože mě po předešlém dni hodně bolely nohy. I tak jsme to ale zvládli. Počasí bylo mnohem lepší než první den, jen večer byla velká zima a skoro jsem nemohla spát. Třetí den jsem splnila svůj cíl – vstala jsem na východ slunce, který byl nádherný. Vstala jsem už na jeho začátek, který jsem si i vyfotila, ale asi po 15 až 20 minutách byl ještě hezčí. Slunce už pořádně svítilo a venku to bylo opravdu krásné, i když byla pořád velká zima.“ – Domča
„Ostrá expedice byla počasím lepší, už nám tolik nepršelo. Udělali jsme kolečko okolo skal, akorát na jednu, kam jsme chtěli, tak jsme nemohli kvůli sokolovi a jeho mláďatům. A proto jsme šli místo toho na meandry řeky Svratky. Potom, co jsme dorazili k domu přírody, jsme si postavili stany, uvařili špagety s boloňskou a šli spát. Noc byla studená a tak jsme vstávali brzy a odcházeli na Tři Studně odkud nám jel autobus.“ – Šimon
Kuba, Nikča, Šimon, Magda, Domča, Magda